Projekt „Miasto dla rodziny” nr FELD.07.12-IP.01-0049/23 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027 Priorytet 7: Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działanie FELD.07.12 Usługi na rzecz rodziny.
Celem projektu jest wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.
Działaniami w projekcie są:
- Rozwój usług wspierania rodziny – działań o charakterze profilaktycznym
Współpraca z asystentem rodziny, których zadaniem będzie pomoc rodzinie przy wdrażaniu prawidłowych postaw życiowych wszystkich jej członków, wskazanie sposobów wyjścia z trudnej sytuacji życiowej, ustalenie mocnych strony rodziny oraz rodzaju i kolejność podejmowanych działań. Wsparcie skierowane do 50 osób.
- Rozwój usług w zakresie przeciwdziałanie przemocy, w tym przemocy w rodzinie
Poradnictwo psychologiczne skierowane do ofiar przemocy, w tym przemocy w rodzinie – również w miejscu zamieszkania oraz działania edukacyjne i profilaktyczne skierowane do ww. osób tj. warsztaty edukacyjne ze specjalistą, działania profilaktyczne połączone z animacją społeczną skierowaną do dzieci doświadczających przemocy. Przewidziano również kampanię edukacyjną skierowaną do osób zagrożonych przemocą i jej doświadczających. Wsparcie skierowane do 50 osób.
- Opieka dla dzieci i młodzieży w placówce wsparcia dziennego
Poszerzenie wsparcia w już działającej przy ul. Św. Antoniego 28 placówce dla dzieci i młodzieży prowadzonej w formie opiekuńczej. Uczestnicy będą mogli skorzystać z wsparcia w formie: zajęć informatycznym, „Laboratorium przyszłości” (multimedia, druk 3D, tworzenie nadruków itp.), językowych (język angielski i niemiecki), kulturalnych – medialnych (wystąpienia publiczne, fotografia, film), z zakresu umiejętności społecznych (komunikacji, rozwiązywania konfliktów, asertywności), zajęć sportowych, wsparcia korepetytorów, doradztwa zawodowego, jak również wsparcia psychologa. Dla uczestników organizowane będą wycieczki jednodniowe, warsztaty wyjazdowe, wyjścia kulturalne oraz działania integracyjne. Wsparcie skierowane do 100 osób, którym zapewnione zostaną materiały na zajęcia i poczęstunek.
Główne, planowane efekty to:
- Całkowita liczba osób objętych wsparciem – 200
- Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej - 200.
- Liczba miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu - 1
Wsparcie w projekcie skierowane jest do 200 osób (112 kobiet i 88 mężczyzn), w tym dzieci, młodzież wymagającą wsparcia, osoby z rodzin, w tym rodzin dysfunkcyjnych lub przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych (rodziny biologiczne, rodziny zastępcze) oraz ofiary przemocy, w tym przemocy w rodzinie. Wszystkie działania w projekcie są skierowane do osób z obszaru miasta Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim tj. osób fizycznych, które mieszkają lub pracują, uczą się na ww. terenie.
Z realizowanych w projekcie działań może skorzystać osoba fizyczna zamieszkująca, pracująca, ucząca się na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), w tym:
- dzieci, młodzież wymagający wsparcia,
- osoby z rodzin, w tym rodzin dysfunkcyjnych lub przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych (rodziny biologiczne, rodziny zastępcze),
- ofiary przemocy, w tym przemocy w rodzinie.
która złożyła dokumenty rekrutacyjne wraz z kompletem wymaganych oświadczeń i załączników oraz przeszła pozytywnie proces rekrutacji i została zakwalifikowana do udziału w Projekcie.
Dofinansowanie projektu z UE: 2 567 476,65 zł
Łączna wartość projektu: 3 020 560,77 zł
Projekt realizowany jest w okresie od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2026 r.
REKRUTACJA
Rekrutacja do projektu prowadzona jest w sposób ciągły przez cały okres realizacji projektu.
Chęć udziału w projekcie należy zgłaszać osobiście, telefonicznie lub drogą elektroniczną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
pod adresem: ul. Cekanowska 5, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 723 34 89
Projekt jest zgodny z zasadą równości kobiet i mężczyzn, zasadą zrównoważonego rozwoju, Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 7 czerwca 2016 r., Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., których szczegóły można znaleźć pod adresem: www.funduszeUE.wup.lodz.pl.
Szczegółowy harmonogram udzielania wsparcia w projekcie „Miasto dla rodziny” nr FELD.07.12-IP.01-0049/23 współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027 Priorytet 7: Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem, Działanie FELD.07.12 Usługi na rzecz rodziny.
Nazwa zadania: Zadanie 1 Rozwój usług wspierania rodziny - działania o charakterze profilaktycznym
Termin realizacji zadania: 01.06.2024 – 31.12.2026
Miejsce realizacji zadania: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim ul. Cekanowska 5
Rozpoczęcie realizacji wsparcia dla uczestników planowane jest od września 2024. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 44 723 34 89
Nazwa zadania: Zadanie 2 Rozwój usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie
Termin realizacji zadania: 01.06.2024 – 31.12.2026
Miejsce realizacji zadania: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim ul. Cekanowska 5
Rozpoczęcie realizacji wsparcia dla uczestników planowane jest od września 2024. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 44 723 34 89
Nazwa zadania: Zadanie 3 Placówka wsparcia dziennego
Termin realizacji zadania: 01.07.2023 – 31.12.2026
Miejsce realizacji zadania: ul. Św. Antoniego 28, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Wsparcie świadczone jest w godzinach 12:00 – 20:00 w dni robocze. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 44 714 98 55