na temat programu "Rodzina 500 plus"
_______________________________________________________
Przypominamy że od 1 kwietnia br. można składać wnioski o świadczenie wychowawcze (Program Rodzina 500 Plus)
• OSOBIŚCIE
w Punkcie przyjmowania wniosków:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Maz. ul. Cekanowska 5
Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego
parter - pokoje 32, 34, 35 w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8:00 - 15:30, we wtorki i czwartki w godz. 8:00 - 17:00.
tel. 44 723 73 53 wew. 22 oraz tel. 44 723 39 15
• DROGĄ POCZTOWĄ (na adres MOPS)
• ELEKTRONICZNIE (eWniosek)
za pomocą portali: Emp@tia, PUE ZUS.
Przed złożeniem eWniosku w przypadku gdy nie dysponujemy bezpiecznym podpisem elektronicznym należy wejść na stronę ePUAP, założyć tam konto i wypełnić wniosek o założenie profilu zaufanego. Następnie należy udać się do wybranego urzędu, aby potwierdzić założenie profilu zaufanego.
Lista punktów potwierdzania profilu zaufanego na terenie Tomaszowa Mazowieckiego:
• ZUS Oddział w Tomaszowie Mazowieckim ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 40/42,
• Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim ul. Józefa Montwiłła Mireckiego 37.
Tu znajdziesz szczegółową instrukcję składania wniosków na portalu Emp@tia.
eWnioski można złożyć również za pomocą bankowości elektronicznej, funkcjonalność dostępna będzie od 01.04.2016r. Odpowiednia informacja została umieszczona wcześniej na naszej stronie internetowej.
________________________________________________________________________________________________________
18 banków dołączyło do Programu „Rodzina 500+”
We wtorek, do programu "Rodzina 500+" dołączyli przedstawiciele instytucji bankowych. Porozumienie zostało zawarte z bankami: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA i dotyczy współpracy w zakresie składania wniosków za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej.
Rodzic lub opiekun będzie mógł za pomocą serwisu internetowego swojego banku złożyć wniosek o świadczenie „Rodzina 500 plus”. Rolą banku w tym procesie jest udostępnienie i wysłanie wniosku do Organu prowadzącego w gminie. Bank nie będzie gromadził danych, weryfikował danych podanych we wniosku oraz załączników. Dalsza ścieżka obsługi wniosku będzie prowadzona przez samorząd i to on będzie informował o przyznaniu świadczenia.
Wnioski będzie można składać bezpłatnie od 1 kwietnia 2016 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy - tj. od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 - rodzice dostaną wyrównanie wstecz. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.
_________________________________________________________________________________________________________
Wzór wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz załączniki w formacie .pdf lub .doc dostępne są pod tekstem w plikach do pobrania
_______________________________________________________________________________________________________
„Rodzina 500 plus” już w kwietniu
To pierwsze tak szerokie wsparcie polskich rodzin po 1989 roku.
Program „Rodzina 500 plus” to pierwsze tak szerokie i systemowe wsparcie polskich rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Jego celem jest poprawa sytuacji życiowej rodzin oraz odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w Polsce.
500 zł to kwota netto, zwolniona z podatku dochodowego i nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń dla rodzin m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.
O wsparcie ubiegać będą mogli się także samotni rodzice, rodziny patchworkowe oraz rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Start programu planowany jest na 1 kwietnia br. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r.
Jeśli osoba złoży wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r., to świadczenia wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r.
Natomiast w przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. po 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenie zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będzie można otrzymać od dnia 1 marca 2016 roku we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta (szkoły, przedszkola, żłobek), a także:
- w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
ul. Cekanowska 5
Wnioski przyjmowane będą od 1 kwietnia 2016 roku
Punkt przyjmowania wniosków:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Cekanowska 5
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 723 73 53 wew. 22
lub 44 723 39 15
Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego
Parter, pok. 32, 34, 35
czynny
w poniedziałki, środy i piątki w godz. 7.30-15.30,
we wtorki i czwartki w godz. 7.30 – 17.00.
Osoby korzystające z pomocy społecznej będą mogły złożyć wniosek w Dziale Pomocy Społecznej (u pracowników socjalnych).
Wnioski przyjmowane będą od 1 kwietnia 2016 roku.