Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Młyny w młynie!

Skansen Rzeki Pilicy zaprasza do obejrzenia dwóch unikatowych kolekcji modeli i makiet różnych rodzajów młynów. Są one prezentowane na parterze i strychu drewnianego budynku prawie 100- letniego młyna wodnego – pierwszego obiektu przeniesionego w 2000 roku do tomaszowskiego Skansenu.

wystawa skansen młyn

Modele są dziełem Jana Ekiela – „starego młynarza ze Zgierza”, który zbudował dla Skansenu pięć niezwykłych ruchomych młynów. Jest wśród nich zarówno model młyna wodnego, zbudowany na podstawie zdjęć młyna stojącego niegdyś na Niebieskich Źródłach, jak również model młyna kieratowego, wojskowego, wiatrowego czy nawet… pływającego!

Natomiast makiety młynów zbudowane zostały przez tomaszowianina Jerzego Sosnowskiego, jednego z założycieli Skansenu Rzeki Pilicy. Z niezwykłą precyzją i skrupulatnością stworzył on cztery makiety młynów, w dodatku związanych z różnymi porami roku. Duże wrażenie robi makieta młyna wodnego z Kuźnicy Żerechowskiej, która przedstawia młyn jesienną porą, tuż przed rozbiórką i przeniesieniem go do Skansenu Rzeki Pilicy. Są również makiety młynów z kołem podsiębiernym i nadsiębiernym oraz młyn pływający zbudowany na trzech łodziach.

Kolekcje uzupełniają dokumenty (m.in. dyplomy młynarzy) i zdjęcia archiwalne przedstawiające nieistniejące już nadpiliczne młyny oraz rozmaite eksponaty związane z dawnym młynarstwem.

 

 

 

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij