28 lipca na płycie głównej pl. Kościuszki na dzieci czekały stanowiska plastyczne z technikami inspirowanymi folklorem i sesja w strojach regionalnych pod kierunkiem animatorów z MCK-u: Anny Ziei, Bereniki Karlińskiej i Marcina Goździka. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Kulturalne piątki”.
W rolę konferansjera wcieliła się Elżbieta Lenart, która jako rodowita zakopianka wprowadzała w zapowiedzi elementy gwary góralskiej. Najmłodsi mogli wykonać kwiaty z bibuły pod okiem Sabiny Grałek, pasjonatki papieroplastyki i florystyki, należącej od ponad pięciu lat do SAP-u.
Pogoda spłatała figla organizatorom i trzy zaproszone zespoły folklorystyczne swoje umiejętności zaprezentowały już w sali koncertowej MCK-u. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć występy artystów z zespołu wokalno – instrumentalnego „Jarzębina” z Koła Gospodyń Wiejskich w Lesisku w gminie Żelechlinek, którego przewodniczącą jest pani Marta Bedyniak. Podczas spotkania z folklorem wystąpił również zespół „Skrzynkowianki” z gminy Ujazd, który założył przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów, Kazimierz Wojewódzki z Zofią Gawrońską.
Licznie zebrana publiczność miała ucztę kulturalną dla ucha i oka, gdy barwny i rozśpiewany zespół „Raduńskie Słowiki” z Białorusi wirował na scenie w kolorowych strojach regionalnych i wykonywał pieśni i piosenki ludowe w nowatorskich aranżacjach. W repertuarze artystów z Radunia znajdują się przede wszystkim polskie tańce narodowe i regionalne oraz tańce białoruskie. Kierownikiem zespołu jest Franciszka Gabis.
Pomysł kultywowania ludowości, tradycji folklorystycznych podczas „Kulturalnego piątku” spotkał się z dużym uznaniem mieszkańców naszego miasta. Koordynatorem spotkania była Beata Arkuszyńska, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury.