Uznanie żołnierza w czynnej służbie wojskowej albo osoby, której doręczono kartę powołania do tej służby, za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo za żołnierza samotnego
Przesłanki warunkujące uznanie żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej:
- Żołnierzom zasadniczej służby wojskowej posiadającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie odbywania służby przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, zasiłek w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego, ustalanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
- Członkami rodziny żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową, pozostającymi na jego wyłącznym utrzymaniu, są jego żona, dzieci, rodzice oraz osoby, względem których żołnierza obciąża obowiązek alimentacyjny, o ile, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, nie uzyskują oni dochodu lub uzyskiwany przez nich dochód z jakiegokolwiek tytułu jest niższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego, ustalanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
- Przepisu ust. 2 nie stosuje się do osób wymienionych w tym przepisie, jeśli utraciły prawo
do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu okresu jego pobierania, z wyjątkiem żony żołnierza. - Jeżeli łączny miesięczny dochód uzyskiwany przez osoby, o których mowa w ust. 2, jest niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, zasiłek, o którym mowa
w ust. 1, przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę a wysokością tego dochodu. Za dochód nie uważa się zasiłku rodzinnego. - Zasiłek nie przysługuje, jeżeli osoby, o których mowa w ust. 2, uzyskują łącznie dochód równy kwocie minimalnego wynagrodzenia, o której mowa w ust. 1, lub wyższy od niej.
Wymagane dokumenty:
Uznanie osoby której doręczono kartę powołania oraz żołnierza odbywającego tą służbę za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.
Wnioskodawca (żołnierz lub uprawniony członek rodziny) winien złożyć:
Wniosek o uznanie za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny wraz z uzasadnieniem oraz załączyć:
- kartę powołania
- zaświadczenie z jednostki wojskowej o skierowaniu do obycia służby wojskowej i okresu
trwania służby;
- odpis skrócony aktu małżeństwa i /lub
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
- zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach członków rodziny
- oświadczenie członka rodziny o braku dochodów, a w przypadku bezrobotnych:
* zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o fakcie pozostawania osobą bezrobotną i wysokości pobieranego przez członków rodziny zasiłku, lub zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej
Uznanie żołnierza w czynnej służbie wojskowej albo osoby, której doręczono kartę powołania do tej służby, za żołnierza samotnego
Żołnierzem samotnym w rozumieniu ustawy jest żołnierz lub osoba, o której mowa w ust. 1, niebędący w związku małżeńskim, prowadzący odrębne gospodarstwo domowe, samodzielnie zajmujący lokal mieszkalny lub dom mieszkalny, w którym jest zameldowany na pobyt stały, jeżeli nie ma innych osób zobowiązanych do pokrywania należności z tytułu zajmowania tego lokalu lub domu mieszkalnego.
Wymagane dokumenty:
Wnioskodawca (żołnierz) winien złożyć:
Udokumentowany wniosek o uznanie żołnierza za samotnego oraz załączyć:
- kartę powołania;
- zaświadczenie z jednostki wojskowej o skierowaniu do obycia służby wojskowej i okresu trwania służby ;
- oświadczenie żołnierza samotnego, że nie jest w związku małżeńskim i prowadzi osobne gospodarstwo domowe;
- poświadczenie o samodzielnym zajmowaniu lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego przez wnioskodawcę (akt własności, przydział lokalu), w którym jest zameldowany na pobyt stały, jeżeli nie ma innych osób zobowiązanych do pokrywania należności z tytułu zajmowania tego lokalu lub domu mieszkalnego
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 372 z późn. zm.)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Plac Kościuszki 24
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu
Termin załatwienia sprawy:
do 30 dni od dnia złożenia wniosku
Opłata skarbowa, inne :
Nie podlega opłacie skarbowej
Forma załatwienia sprawy:
Decyzja administracyjna Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu lub zamieszkania żołnierza albo jego pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie można wnieść do wojewody łódzkiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.
Druki do pobrania:
RZK-02- 1 wniosek o uznanie żołnierza za osobę posiadającą na wyłącznym utrzymaniu członka rodziny
RZK-02- 2 wniosek o uznanie za żołnierza samotnego
Ustalanie i wypłacanie świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe
Żołnierzowi rezerwy, który odbył ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem trwających do 24 godzin odbywanych w czasie lub dniu wolnym od pracy, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, które mógłby uzyskać w czasie odbywania ćwiczeń wojskowych.
Świadczenie rekompensujące stanowi odpowiednio kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia ze stosunku pracy lub stosunku służbowego lub dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych , z zastrzeżeniem, że kwota dziennego świadczenia nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, którego wysokość ogłasza Prezes GUS.
Wymagane dokumenty:
Wniosek żołnierza rezerwy o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego wraz z załącznikami tj. :
- zaświadczenie o okresie odbytych przez żołnierza ćwiczeń wojskowych, wystawione przez dowódcę jednostki wojskowej, w dniu zwolnienia żołnierza lub po dniu jego zwolnienia.
W zaświadczeniu powinien być podany stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca oraz numer PESEL żołnierza, datę rozpoczęcia i zakończenia ćwiczeń, sumę dni uznanych za odbyte w ćwiczeniach wojskowych oraz kwotę uposażenia wypłaconego z tytułu odbywania tych ćwiczeń wojskowych,
- zaświadczenie o kwocie utraconego dziennego odpowiednio wynagrodzenia lub dochodu z prowadzonej działalności.
Uwaga: Wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy o ustalenie i wypłatę świadczenia pieniężnego rekompensującego winien zostać złożony nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych .
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 372 z późn. zm.)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lutego 2000r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe (t.j Dz.U. 2018 poz. 881)
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Plac Kościuszki 24
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu
Termin załatwienia sprawy:
do 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Opłata skarbowa, inne :
Nie podlega opłacie skarbowej
Forma załatwienia sprawy:
Decyzja administracyjna Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu lub zamieszkania żołnierza albo jego pobytu czasowego
Tryb odwoławczy:
Odwołanie można wnieść do wojewody łódzkiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.
Druki do pobrania:
RZK-03-1 wniosek żołnierza rezerwy o ustalenie należnego świadczenia rekompensującego
RZK-03-2 zaświadczenie o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia pracownika w związku z ćwiczeniami wojskowymi
Pokrywanie należności mieszkaniowych żołnierzom
Zgodnie z zapisem art. 131 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2021, poz. 372 z późn. zm.) żołnierzom uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny
i żołnierzom uznanym za samotnych w okresie odbywania przez nich czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i okresowej służby wojskowej, na ich udokumentowany wniosek pokrywa się:
- należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej,
- należności z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu lokatorskiego,
- bieżące opłaty eksploatacyjne z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu własnościowego,
- należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu,
z wyjątkiem sytuacji, w których przedmiotem umowy jest część tego lokalu, a jedna ze stron umowy jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym względem drugiej strony, - bieżące należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności w rozumieniu przepisów o własności lokali, albo domu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot własności żołnierza;
Wymagane dokumenty:
Wniosek o pokrywanie należności mieszkaniowej oraz załączyć :
- oświadczenie, że lokal nie zostanie oddany w najem, podnajem lub do bezpłatnego użytkowania w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej
- oświadczenie składane w przypadku zmian
- zaświadczenie organu administracji budynku lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego stwierdzające, że żołnierz jest najemcą lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej albo zajmuje spółdzielczy lokal mieszkalny, oraz określające wysokość należności mieszkaniowych, z podaniem rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat,
- cywilnoprawną umowę najmu lokalu mieszkalnego ze wskazaniem wysokości należności mieszkaniowych oraz oświadczenie wynajmującego określające termin i formę płatności należności mieszkaniowych,
- akt notarialny (potwierdzoną kopię) ustanawiającą lokal mieszkalny albo dom mieszkalny jako przedmiot odrębnej własności żołnierza, a także decyzję właściwych organów o zobowiązaniach pieniężnych z tytułu jego posiadania,
- zaświadczenie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej stwierdzające pełnienie (odbywanie) służby przez żołnierza oraz podające okres, na jaki został on powołany do pełnienia (odbycia) tej służby,
- decyzję o uznaniu żołnierza (poborowego) za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo za osobę samotną,
- oświadczenie żołnierza, że lokal (dom) mieszkalny nie zostanie oddany w najem, podnajem lub do bezpłatnego używania.
- zaświadczenie o zameldowaniu żołnierza na pobyt stały w zajmowanym lokalu,
- oświadczenie wynajmującego o jego miejscu zamieszkania i adresie lub rachunku bankowym.
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Plac Kościuszki 24
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu
Termin załatwienia sprawy:
do 30 dni od dnia złożenia wniosku
Opłata skarbowa, inne :
Nie podlega opłacie skarbowej
Forma załatwienia sprawy:
Decyzja administracyjna Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu lub zamieszkania żołnierza albo jego pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie można wnieść do wojewody łódzkiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.
Druki do pobrania:
RZK-04-1 wniosek o pokrywanie należności mieszkaniowej
RZK-04-2 oświadczenie, że lokal nie zostanie oddany w najem, podnajem lub do bezpłatnego użytkowania w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej
RZK-04-3 oświadczenie składane w przypadku zmian
RZK-04-4 oświadczenie właściciela lokalu o przelewaniu należności
Organizator zgromadzenia, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (t.j Dz.U. 2019 poz. 631), zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia właściwe gminne (miejskie) centrum zarządzania kryzysowego, a w przypadku gdy w danej gminie nie zostało ono utworzone – wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia, podając:
- imię i nazwisko organizatora zgromadzenia, jego numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z nim,
- datę, godzinę i miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, przewidywany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz ewentualną trasę przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia,
- ewentualne zagrożenia, które w jego ocenie mogą pojawić się w trakcie zgromadzenia.
Powyższe zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia, przyjmuje:
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. POW 10/16
97-200 Tomaszów Mazowiecki
- na numer tel.: 44 724-25-82, 44 724-23-11 wew. 529, 531
- fax: 44 725-08-32
- lub e-mail: sekretariat@tomaszow-maz.pl
Wnioski do pobrania:
- Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym
- Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym tryb uproszczony
Zgłoszenia o zdarzeniu kryzysowym na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego
w godzinach pracy urzędu od 7:30 do 15:30 przyjmuje:
Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Plac Kościuszki 24
97-200 Tomaszów Mazowiecki
- na numer tel.: 44 724-23-11 wew. 569
- tel./fax: 44 724-26-13
- lub e-mail: kryzys@tomaszow-maz.pl
Po godzinach pracy zgłoszenia przyjmowane są przez:
Straż Miejską
- na numer tel: 986