Za nami Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Finał Mini Mundialu, zawody sportowe z Idą Nowakowską, koncert Golec uOrkiestra i wiele innych atrakcji dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, rodziców i pedagogów przygotowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które w tym roku odbywały się w Tomaszowie Mazowieckim od 17 do 19 listopada. W wydarzeniu wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Obchody zakończyła gala finałowa w Arenie Lodowej.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazło się także miejsce na konkurs plastyczny, warsztaty garncarskie z udziałem dzieci i Rzecznika Praw Dziecka, konferencję naukową i spotkania konsultacyjne.

Podczas gali mogliśmy poznać laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w szkołach podstawowych:

Aleksandra Milczarek – SP nr 1 (IVb), Milena Fajfer – SP nr 3 (Ia), Zuzanna Telega – SP nr 6 (Ib), Szymon Piątek – SP nr 7 (V), Małgorzata Waśkiewicz – SP nr 8 (VIb), Tobiasz Głuch – SP nr 9 (IVa), Mateusz Bujak – SP nr 10 (Vb), Olaf Drochliński – SP nr 11 (0a), Miłosz Szymański – SP nr 12 (Va), Jakub Łącki – SP nr 13 (VIIIb), Nadia Proc – SP nr 14 (VIa).

Laureaci otrzymali nagrody z ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Wręczono również puchary Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego triumfatorom Mini Mundialu rozgrywanego w dwóch kategoriach, który towarzyszył obchodom. I miejsce w kategorii 2010 i młodsi zajęła drużyna Japonii (SP nr 12), II miejsce drużyna USA (SP nr 1), III miejsce Kamerun (SP nr 14), IV miejsce Chorwacja (SP TOMEK). W kategorii 2008/2009 I miejsce zajęła drużyna Senegalu (SP nr 10), II miejsce drużyna Portugalii (SP nr 12), III miejsce drużyna Hiszpanii (SP nr 1), IV miejsce Niemcy (SP nr 3).

Galę uświetniły koncerty Golec uOrkiestry i Ani Gnatek oraz jej podopiecznych z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

W rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka - 20 listopada 1989 r. – co roku w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka organizuje w tym okresie uroczyste obchody tego święta prawa, zapraszając do współpracy miasta w całej Polsce. W tym roku gospodarzem obchodów był Tomaszów Mazowiecki.

(Fot. Dariusz Kwapisiewicz)