Podsumowali projekt „goLEM 2021”

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim podsumowała uroczyście projekt „goLEM 2021”, któregom realizacja popularyzowała twórczość Stanisława Lema.

26 listopada w Czytelni MBP odbyła się prezentacja multimedialna prezentująca 14 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych zrealizowanych w ramach projektu. Ze względu na obostrzenia sanitarne w podsumowaniu uczestniczyli głównie laureaci konkursów wraz z opiekunami. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej od 1 czerwca w MBP udało się z powodzeniem przeprowadzić następujące formy projektowe:

• wystawę grafik Daniela Mroza „Od Trurla do Klapaucjusza”,
• prelekcję Wojciecha Orlińskiego: „Lem. Życie nie z tej ziemi”,
• lekcje biblioteczne skierowane do dzieci i młodzieży przybliżające sylwetkę i twórczość pisarza,
• „Poranki z Lemem” cykl internetowych publikacji w mediach społecznościowych najbardziej reprezentatywnych fragmentów książek Stanisława Lema wraz z komentarzem, • warsztaty robotyki dla dzieci pn. „Zbuduj robota”,
• konkursy: plastyczny i literacki,
• quiz „Sepulkiada”.

Centralnym punktem wieczoru było wręczenie nagród laureatom konkursów skierowanych do różnych grup odbiorców. W konkursie plastycznym dla dzieci, który cieszył się największym powodzeniem, Komisja Konkursowa przyznała 3 równorzędne nagrody, które otrzymali: Szymon Nagórka, Wojciech Fornalczyk oraz Patryk Ciach. Organizator dodatkowo ufundował 5 wyróżnień specjalnych dla: Julii Berlak, Marceliny Aranowskiej, Sebastiana Hilgnera, Mai Pilch, Roksany Proc.

W Konkursie dla młodzieży na recenzję książki Stanisława Lema „Namaluj słowem Niezwyciężony – krążownik klasy międzygwiezdnej” jury wyróżniło prace literackie: Patrycji Kozieł, Hanny Kościstej oraz Antoniny Lenarczyk. Organizator Konkursu przyznał także wyróżnienia specjalne dla: Kacpra Stępnia, Marcela Sowińskiego.

Laureatami Quizu „Sepulkiada” zostali: Jacek Kot, Martyna Podmajstrzy i Piotr Kiełbowski.

Niespodzianką wieczoru był interaktywny pokaz robotów, stworzonych przez dzieci podczas warsztatów z robotyki. Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Autor Solaris” Borysa Lankosza.

MBP na realizację projektu „golem 2021” otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.