Tomaszów Mazowiecki najbardziej kolorowym miastem. Za nami IX Piknik LOKALNI NIEBANALNI

Koncerty, konkursy i Eksplozja Kolorów – za nami najbardziej kolorowa impreza w Tomaszowie Mazowieckim. W niedzielę (28 sierpnia) na Przystani Miejskiej odb się IX Piknik Organizacji Pozarządowych "Lokalni Niebanalni". Zaprezentowało się ponad 40 organizacji.

festiwal-kolorów

Atrakcją IX edycji Pikniku były popularne kolory holi. Zabawa z kolorowym proszkiem cieszyła się dużym zainteresowaniem tomaszowian. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Tomaszowa Marcin Witko i wiceprezydent Zofia Szymańska. Tego dnia na scenie usłyszeliśmy zespoły: CLOCK MACHINE, Hatbreakers, Jacob A i DJ ROKO. Nie zabrakło też pokazu zumby.

W trakcie imprezy, na terenie Przystani Miejskiej zaprezentowały się stowarzyszenia, fundacje, podmioty działalności pożytku publicznego oraz nieformalne grupy inicjatyw lokalnych prowadzące działalność na terenie naszego miasta.

Nie zabrakło, popularnej zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, gry terenowej z nagrodami. W tym roku motywem była oczywiście „Eksplozja Kolorów”. Wydano w sumie 807 kart do gry. Kilkadziesiąt nagród ufundowały podmioty III sektora biorące udział w pikniku oraz prezydent miasta.

Tego dnia kilkadziesiąt kobiet wykonało badania mammograficzne, a także pobrano ponad 7l w ramach zbiórki krwi. Na terenie Przystani Miejskiej odbył się również turniej siatkówki plażowej. Było również można zobaczyć prezentację szybowca i pokazy ratownictwa wodnego oraz wozów strażackich.

W trakcie pikniku rozstrzygnięty został konkurs „Inicjatywa społeczna 2016”. Nagrody otrzymali: Stowarzyszenie Abstynenckie AZYL (za inicjatywę organizacji Ogólnopolskiego spotkania integracyjno - sportowego nad Pilicą stowarzyszeń i rodzin abstynenckich) oraz Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego (za inicjatywę organizacji XVIII Kwesty „Ratujmy Zabytki Tomaszowskich Cmentarzy”). W kategorii „Partnerstwo społeczne 2016” zostały nagrodzone projekty:  „Partnerstwo międzypokoleniowe” (współpraca Zespołu Szkół nr 4, Rady Pedagogicznej, dzieci i młodzieży z Krajowym Stowarzyszeniem Seniorów Pasja w Tomaszowie Mazowieckim) i I Piknik Rodzinny (współpraca Jednostki Strzeleckiej 1002, Stowarzyszenia Abstynenckiego AZYL i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków). W kategorii „Animator społeczny 2016” nagrodzono: Andrzeja Kiermasa za działalnością animującą środowiska seniorów (inicjator założenia Krajowego Stowarzyszenia Seniorów PASJA, obecnie sprawuje funkcję prezesa; animuje wiele wydarzeń zrzeszających osoby starsze, dotknięte samotnością i brakiem zajęcia, pomimo pełnej sprawności psycho-fizycznej) i Janusza Dziubałtowskiego, jednego z głównych inicjatorów i współtwórców Tomaszowskiego Forum Trzeźwości (twórca i założyciel Młodzieżowego Teatru Do Spraw Ciężkich, zajmującego się profilaktyką uzależnień poprzez teatr).

Dodatkowo, list gratulacyjny od prezydenta miasta otrzymali Państwo Anna i Cezary Dębiec, za organizację spotkań świątecznych dla tomaszowskich rodzin ubogich, osób samotnych i bezdomnych.

festiwal-kolorow-2

Celem Pikniku LOKALNI NIEBANALNI od lat jest promowanie aktywności społecznej, idei wolontariatu, prezentacja działalności i dorobku III sektora, a także wymiana doświadczeń przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Wydarzenie organizowane przez prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego oraz lokalne organizacje i grupy nieformalne, cieszą się ogromnym zainteresowaniem tomaszowian. To święto aktywnego miasta, ukazujące  czym zajmuje się miejski sektor pozarządowy.

Organizacje, fundacje, stowarzyszenia, grupy formalne i nieformalne, które zaprezentowały się podczas pikniku LOKALNI NIEBANALNI:

1. Stowarzyszenie na rzecz dzieci z autyzmem Iskierka
  2. Stowarzyszenie Abstynenckie AZYL
  3. Związek Harcerstwa Polskiego
  4. Fundacja NSJ Rodzina
  5. Klub Seniora Słoneczna Jedynka
  6. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
  7. Klub Sportowy Amber
  8. Powiatowe Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów
  9. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
  10. Fundacja Proem EDU i Fundacja TOMY
  11. Fundacja Arka Nadziei